Lekarskie wskazania przed i po zabiegu, ciekawe strony o zabiegach urologicznych

Buos

Member
Parę miesięcy temu skończyłem dwuletnie zmagania ze swoimi problemami urologicznymi. Dzięki lekarzom z którymi miałem do czynienia zmuszony byłem przeglądnąć masę różnych informacji. Robiąc porządki w domowym komputerze znalazłem parę rzeczy, które mogą być pomocne dla innych zmagających się z podobnymi sprawami, a nie znaleźli pomocy w tych, którzy jej powinni udzielić czyli lekarzy.

I. Zabiegi urologiczne - informacje o zabiegu wskazania przed i po zabiegu
Poniżej wyciąg z informacji dla pacjenta jaką otrzymałem od jednego z lekarzy (jedynego, który udzielił w miarę pełnej informacji).
Przed zabiegiem:
1. Zakupy w aptece /do zmiany opatrunków w domu, po zabiegu/:
a. Octenisept – sprej /dezynfekcja/
b. gaziki sterylne 10x10cm po operacji stulejki, mniejsze po oper.żylaków
c. przylepiec np. Omnipor lub Omnisilk – rolka, szer.2,5cm

2. Owłosienie łonowe należy ogolić
3. Zabiegi stulejki, wędzidełka, wazektomia wykonywane są w znieczuleniu miejscowym – wyjście do domu ok. 0,5 1 godz. po zabiegu
4. Zabiegi żylaków powrózka nasiennego, wodniaka/torbieli jądra/najądrza wykonywane w znieczuleniu dożylnym /krótki sen/ wyjście do domu ok. 2 godz. po zabiegu / nie powinno się prowadzić samochodu/

Po zabiegu: /punkty 5-8 dotyczą zabiegu stulejki, wędzidełka/:
1. Codzienna zmiana opatrunku /raz na dobę/ z dezynfekcją Octeniseptem /czyste ręce/
2. Nie moczyć opatrunku podczas brania prysznica w pierwszej dobie po zabiegu. W następnych dniach można
myć ranę wodą i mydłem pod bieżącą wodą. Kąpiel w wannie po ok. 14 dniach
3. W przypadku krwawienia z rany powinien wystarczyć kilkuminutowy ucisk palcami przez opatrunek
4. Szwy zwykle rozpuszczają się/odpadają po ok. 14-20 dniach
5. Opatrunki powinny być w miarę ścisłe, żeby uniknąć obrzęku /oponki/
6. Unikanie erekcji nocnych przez opróżnienie pęcherza przed snem i ew. w ciągu nocy, pozycję do spania na
boku. Można również przyłożyć lód.
7. Obrzęk napletka, obrzęk ujścia cewki moczowej, zasinienie członka i żołędzi, wydzielina z rany – mogą
wystąpić w ciągu kilku dni po zabiegu – zgłosić to na wizycie kontrolnej
8. Opatrunki powinny być wykonywane do czasu zagojenia rany i wypadnięcia szwów
9. Abstynencja seksualna 6-8 tyg.

Możliwe powikłania zabiegu obrzezania:
1. Krwawienie z rany wymagające dalszego postępowania
2. Infekcja rany wymagająca dalszego postępowania
3. Trwale zmienione czucie na członku
4. Tkliwość (czyli bolesność, wrażliwość) blizny
5. Obkurczenie blizny wymagające dodatkowego zabiegu
6. Przetrwały obrzęk/nadmiar skóry wymagający dodatkowego zabiegu
7. Efekt kosmetyczny nie zawsze jest zadowalający.
Wymienione w powyższej informacji powikłania nie są wszystkimi możliwymi z którymi można się zetknąć w trakcie leczenia.

II. Adres strony, na której znajdziecie opisy różnych zabiegów po angielsku przygotowane przez Brytyjskie Towarzystwo Urologiczne. Taką informację otrzymują obowiązkowo od lekarza pacjenci w Wielkiej Brytanii. Polskie prawo również obliguje lekarzy do udzielania takiej informacji, w praktyce to rzadkość - część nie mówi nic, niektórzy podsuwają do podpisania tuż przed zabiegiem i ... zabierają informację, która zawiera ogólne standardowe zapisy czasami niezwiązane bezpośrednio z konkretnym zabiegiem (np. na przedłużenie wędzidełka opis metod obrzezania i właściwie mniej wiedziałem po otrzymaniu oświadczenia niż przed). Ci, którzy znają angielski znajdą sporo ciekawych i ważnych informacji pod wskazanymi poniżej adresami, a także wielu innych działów:
Penis Procedures | The British Association of Urological Surgeons Limited
Tight Foreskin (phimosis) | The British Association of Urological Surgeons Limited

III. Adres strony na której znajdziecie filmy przestawiające różne zabiegi - dla pacjentów niewrażliwych z zacięciem chirurgicznym lub po prostu ciekawych jak to wygląda:
Video - Antonini UrologyAntonini Urology

Pozdrawiam wszystkich i życzę jak najmniej kontaktów z lekarzami.
 

trimi

New member
3. Zabiegi stulejki, wędzidełka, wazektomia wykonywane są w znieczuleniu miejscowym – wyjście do domu ok. 0,5 1 godz. po zabiegu
Nie prawda, bo jak Cię znieczulą od pasa w dół(znieczulenie podpajęczynówkowe), to przez 4-6 godzin od znieczulenia możesz tylko leżeć, potem dopiero wraca powoli czucie w nogach.
Myślałem na początku że takie znieczulenie to głupota, tym bardziej że w szpitalu zalecają zostać na 1 dzień lub wyjście wieczorem, ale po zabiegu muszę stwierdzić że to jedyne słuszne jakie się powinno robić, nie ma żadnej mega opuchlizny po nim ani sinienie itp.
No ale pewnie na NFZ tak nie robią, stąd potem są różne dziwne fotki tego co się dzieje po zabiegu i jak "sprzęt" wygląda siny itp.
 

Buos

Member
Nie prawda, bo jak Cię znieczulą od pasa w dół(znieczulenie podpajęczynówkowe), to przez 4-6 godzin od znieczulenia możesz tylko leżeć, potem dopiero wraca powoli czucie w nogach.
Myślałem na początku że takie znieczulenie to głupota, tym bardziej że w szpitalu zalecają zostać na 1 dzień lub wyjście wieczorem, ale po zabiegu muszę stwierdzić że to jedyne słuszne jakie się powinno robić, nie ma żadnej mega opuchlizny po nim ani sinienie itp.
No ale pewnie na NFZ tak nie robią, stąd potem są różne dziwne fotki tego co się dzieje po zabiegu i jak "sprzęt" wygląda siny itp.
Ja miałem znieczulenie miejscowe (zabieg stulejki, potem wędzidełka) więc z całą pewnością się nie jestem w stanie odnieść się do Twojej wypowiedzi. To co zamieściłem w pkt. I to wskazania, które podał lekarz, a ja w dobrej wierze przekazałem dalej, bo wydawał mi się dość wiarygodny. Z tego co znalazłem na stronie http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j...ie.doc&usg=AFQjCNHhm2XeCQc9bRTZedCFjIHgFCEv0g (materiał Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego SP ZOZ ODDZIAŁ INTENSYWNEJ TERAPII I ANESTEZJOLOGII) to znieczulenie o którym piszesz, i to które jest w zestawieniu przeze mnie opublikowanym to są dwa różne rodzaje, z ww. źródła odpowiednio: znieczulenie podpajęczynówkowe oraz znieczulenie krótkotrwałe dożylne - nie ma tu sprzeczności.
Szczegóły w pliku, do którego adres zamieściłem powyżej, dodatkowo polecają stronę Znieczulenie.org.pl - Anestezjologia, Anestezja, Znieczulanie, Znieczulenie, Narkoza, Leki znieczulające, Znieczulenie ogólne, Znieczulenie miejscowe.
 
Ostatnia edycja:

Stefan6

New member
Znieczulenia są różne

Z tego co znalazłem na stronie https://www.tourmedica.pl/zabiegi/obrzezanie/ wynika, że znieczulenie zależy od rodzaju zabiegu, lekarza który go przeprowadza i predyspozycji pacjenta. Prawda jest taka, że tak czy siak jest to zabieg, i to chyba na najbardziej wrażliwej części męskiego ciała więc niestety dyskomfort będzie. Dlatego zanim się przystąpi do operacji warto sprawdzić lekarza i opinie o nim. Cena nie zawsze jest dobrym doradcą.
 

kotbalamut

New member
Moja uwaga jest taka - szpitale na NFZ robią jednak znacznie lepsze znieczulenia, nie to co robią prywatni tzn znieczulenie miejscowe. Szpitale mają anestezjologów, więc znieczulenie jest lepsze, i co istotne, jest za darmo, możliwa jest poprawka np po plastyce napletka czyli jest możliwa darmowa naprawa. a za wszystko zapłaci NFZ szpitalowi 6,5 pkt po ok 53 zł pkt - czyli 350 zł. Czy to dużo czy mało, jeśli wielu chirurgów za pełny etat w Polskich szpitalach zarabia 3400 zł brutto m-c czyli 20 zł na godzinę brutto, a zabieg trwa 30-60 minut to już inna sprawa, ale skąd te cenny 1500 zł w prywatnych klinikach?
 

Buos

Member
A propos zaleceń przed zabiegiem pamiętajcie, że każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko zarażenia się WZW B (żółtaczka wszczepienna), wirus którym b. łatwo się zarazić (np. w porównaniu z HIV), niestety do ponad 60% wszystkich zakażeń WZW typu B dochodzi w placówkach służby zdrowia. Żeby się zakazić wystarczy zaledwie kropla krwi. Leczenie przewlekłego zapalenia wątroby typu B jest bardzo trudne i długotrwałe. Eksperci zgodnie twierdzą, że jedyną i długotrwałą metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są szczepienia. Do pełnego uodpornienia potrzebne są trzy dawki szczepionki, podane w odstępie 1 miesiąca od pierwszej dawki i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza że nie wszyscy lekarze pamiętają by poinformować o tym pacjentów, pójście na zabieg bez zaszczepienia na własne ryzyko - po co kusić los.
Informacje podaję za: Żółty tydzień - żółtaczka - szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B - wzw, pokarmowa, wszczepienna
 
Podobne tematy

Do góry
TOPlist