• Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Dość niskie FSH i lekko podwyższona prolaktyna, proszę o pomoc

Matiii

Member
Cześć, dzisiaj odebrałem wyniki badań hormonalnych dla mężczyzn i bardzo mocno się zaniepokoiłem jednym wynikiem, a rozchodzi sie o FSH. Dużo się naczytałem na ten temat i jestem zdołowany i dość podłamany. Tutaj zamieszczam reszte wyników, która w większości nie budzi potencjalnych zastrzeżeń, bynajmniej tak mi się zdaje, nie wiem czy ma tutaj jakie kolwiek znaczenie mój wiek, ale mam 19 lat i boję się że moge mieć potencjalne problemy z płodnością. Na dole zamieszczam resztę wyników:

TSH
3,1800 µIU/ml
0,51 - 4,3

FT4
1,28 ng/dl
0,98 - 1,63

LH
4,58 mIU/ml
1,7 - 8,6

Prolaktyna
20,70 ng/ml
4,04 - 15,2

Testosteron
504,00 ng/dl
249 - 836

SHBG
17,70 nmol/l
(tutaj mi normy nie podali)

FSH
1,80 mIU/ml
1,5 - 12,4

Czy ktoś się spotkał z takim problemem? czy bez sensu się zadręczam? Pozdrawiam :)
PS. Nie jestem osobą regularnie ćwiczącą, występuje u mnie dość spory trądzik na plecach i czasem występujący na twarzy. Włosy na głowie od jakiegoś czasu zaczęły mi rosnąć bardzo szybko, również bywam od jakiegoś czasu mocno nerwowy i szybko wpadam w złość, również zmiany nastroju są na porządku dziennym (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale wolałem te informacje dołączyć do temtu, może coś się wyjaśni)
 

Dawid88

Active member
Idź z tymi wynikami do lekarza pierwszego kontaktu i niech Ci powie. Z internetu, na podstawie podwyższonej prolaktyny, możesz się dowiedzieć, że jesteś w ciąży 😂
 

Matiii

Member
Może tak być haha, ogólnie zarejestrowałem się do Androloga dzisiaj, 25.10 mam wyzute u tego samego lekarza urologa który już się mną kiedyś zajął😂
 

Matiii

Member
Mam nadzieję że wszystko będzie dobrze...bo jednak takie wyniki nie są norma w moim wieku, a są one powiazane z płodnością
 

Jupiter

New member
Czy był jakiś konkretny powód, dla którego robiłeś te badania? Nie jestem lekarzem, ale podwyższona prolaktyna moze wynikać że stresu, poza tym ma powiązanie z niedoczynności tarczycy (wysokie TSH i niskie fT4). Lekarz oceni, czy te hormony są w porządku stosownie do wieku.
 

Matiii

Member
Tak, często czuje zmęczenie, brak motywacji i dyscypliny do czegokolwiek, często łamie doła, ogólne nagłe zmiany nastroju. Często jestem również nerwowy, denerwuje się bez większego powodu
 
Ostatnia edycja:

Matiii

Member
@Jupiter jeżeli chodzi i TSH i FL4 to wyszły u mnie dobrze więc wydaje mi się że tarczyca jest w porządku, czytałem że wynik SHBG jak jest dość niski może wpływać też na prolaktynę.
Ps. Zapomniałem dopisać, również są takie dni że nie chce mi się nic robić, a raz nie mogę wysiedzieć i muszę coś robić. Ze skrajności w skrajność
 
Ostatnia edycja:

DarQ

New member
Jak już tak bardzo martwisz się wynikami, to polecam zrobić sobie prywatnie badanie nasienia. Podstawowe kosztuje +/- 150 zł i będziesz wiedział w jakim stanie są plemniki, a nie gdybal. Zresztą, jeśli to ma związek z płodnością, to androlog tak czy siak Ci je zleci, więc będziesz miał już je odchaczone.
 

DarQ

New member
Z badania nasienia wychodzi jakość spermy, więc do tego nie potrzebujesz opini lekarza, jeśli martwi Cię problem płodności. Robisz badanie i masz czarno na białym co i jak.
Prolaktyna może być podwyższona przez stres, lub też w celu podbicia testosteronu.
 
Do góry