• Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Stan zdrowia przed operacją.

dzevko

New member
Witam.
Byłem u urologa, stwierdził stulejkę całkowitą.
Dostałem skierowanie na zabieg, 8.11.2012r. na godz. 7.30.
Naczytałem się w internecie, że przed takim zabiegiem trzeba mieć 100% zdrowe zęby..
Wizualnie mam "zdrowe", jednakże mam parę do leczenia, zaatakowanych próchnicą.
Mam zamiar je wyleczyć, niestety przed zabiegiem nie dam rady.
Czy mogą być jakieś ogromne komplikacje z tego powodu?
Lekarz przed zabiegiem pyta o zęby, może nie dopuścić mnie do zabiegu przez ten problem?
Dzięki za odpowiedzi.
 

drLewandowski

New member
Witam.
Co do pytania, jest pewna zależność.
Anestezjolog powinien zapytać o taki "szczegół" jakże znaczący przed zabiegiem.
Próchnica zębów to siedlisko bakterii; nieleczona próchnica postępuje a co za tym idzie ostatnim jej krokiem jest doprowadzenie do utraty zęba. Próchnica może powodować również innego dolegliwości- nawet odległych narządów, najczęściej stawy, serce.
Wracając do tematu, przed każdym zabiegiem np. w tym przypadku chirurgicznym powinno mieć się zdrowe zęby (chore zęby lub dziąsła są bowiem przeciwwskazaniem do przeprowadzenia jakiejkolwiek operacji), ponieważ zepsute zęby mogą być źródłem poważnych komplikacji zdrowotnych, powodować mogą powikłania np. zakażenie.
Bądźmy jednak realistami, spora część społeczeństwa ma większe lub mniejsze problemy m.in. z próchnicą.
Mamy dwa typy znieczulenia w tym przypadku ogólne lub miejscowe.
Ogólne obciąża bardziej organizm a co za tym idzie może powodować większe problemy z np. zębami.
Miejscowe obejmuje daną partię ciała, więc jest bezpieczniejsze w tym przypadku.
Zawsze warto mieć zdrowe zęby, niekoniecznie przed operacją, ale dla własnego samopoczucia.
Reasumując, bakterie powodują zagrożenie nie tylko dla części zaatakowanej, lecz dla całego organizmu, stąd wymaga się ogólnie dobrego stanu uzębienia, jak i braku innych infekcji bakteryjnych głównie ze względu na pomyślność procesu gojenia.
Z poważaniem.
 

yerno

Banned
drLewandowski napisał:
Witam.
Anestezjolog powinien zapytać o taki "szczegół" jakże znaczący przed zabiegiem.

Mamy dwa typy znieczulenia w tym przypadku ogólne lub miejscowe.
Ogólne obciąża bardziej organizm a co za tym idzie może powodować większe problemy z np. zębami.
Oj! są tu nieścisłości i to lekarz powinien wiedzieć.przecież tu nie stosuje się znieczulenia dotchawiczego przy takim zabiegu a wystarczy sadacja płytka,więc jakie tu obciążenie?Oczywiście stan uzębienia jest ważny ale nie wpływa na zabieg w tym przypadku
Przy takich zabiegach standardem jest stosowanie znieczulenia miejscowego a inne to już bardzo sporadycznie.
 

Podobne tematy

Do góry