• Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Przewodnik po systemie cz. I Gdzie szukać informacji o lekarzach?

Buos

Member
Dla osób, które nie orientują się w systemie, a z pytań na forum widać, że wielu z nas gubi się w tym gdzie może znaleźć informację, jakie ma prawa czy co robić w wypadku problemów, na bazie swoich doświadczeń przygotowałem krótki przewodnik po systemie. Czekam na wasze przemyślenia, uwagi.

Dziś cz. I - Informacja o lekarzach, leczeniu.

1. Lekarza od strony formalnej sprawdzicie na stronach Naczelnej Izby Lekarskiej:
Informacje podstawowe
Wystarczy znać imię i nazwisko. Jednorazowo można sprawdzić 5 osób. Można dowiedzieć kiedy i w jakim zakresie uzyskał uprawnienia, czy są one aktualne lub w jakikolwiek sposób ograniczone, w jakiej izbie lekarskiej jest zarejestrowany. Ma to znaczenie np. w przypadku lekarzy wojskowych, a piszę o tym bo z dwoma niestety miałem do czynienia (m.in. z kpt. MP z Rzeszowa, a żaden nie chwalił się swoim stopniem wojskowym ani na stronach internetowych ani na drzwiach gabinetu), przyjmowali w "normalnych" przychodniach i szpitalach, a jako pacjent czułem się jak mięso armatnie (o tym, że to lekarze wojskowi dowiedziałem się później): żadnych pytań, żadnych wątpliwości co do przebiegu leczenia, choć działo się nienajlepiej. Ma to znaczenie w przypadku ew. sporów - wówczas organem rozstrzygającym jest nie regionalna izba lekarska ale wojskowa izba lekarska w Warszawie). To państwo w państwie od znajomych pracowników służby zdrowia usłyszałem jednolitą opinię, że to najbardziej bezkarna grupa wśród lekarzy...

2. Ile muszę czekać na wizytę u specjalisty, czy zabieg w szpitalu? Sprawdzicie na stronie
Index - Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania Na Świadczenia Medyczne
Znajdziecie tam m.in. liczbę osób oczekujących do danej poradni, średni czas oczekiwania, pierwszy wolny termin, dane kontaktowe. Praktycznie każdy lekarz oprócz tego, że przyjmuje prywatnie, za co płacicie często sporo ze swojej kieszeni, robi torównież w publicznym systemie, za co już wy albo wasi rodzicie zapłacili w comiesięcznej składce płaconej Państwu. Zawsze warto rozważyć skorzystanie z takiej formy, a zaoszczędzone pieniądze lepiej wydać na coś innego. Czas oczekiwania wcale nie jest aż tak długi - w przypadku moich wizyt wynosił od 2 tyg do 2 m-cy, czas oczekiwania na zabieg od 2 do 6 tyg. Wg mnie jeśli lekarz jest dobry i na poziomie to czy prywatnie czy "państwowo" dobrze się wami zajmie, jeśli jest patałachem spapra tak czy siak.

3. Informacje o lekarzach na portalach medycznych.
Idąc do lekarza, każdy chciałby trafić dobrze, ciężko znać wszystkich medyków a jakoś trzeba wybrać, najlepiej nie testując na sobie. Ważnym źródłem informacji są różne fora, czy portale medyczne. Warto uważnie czytać te opinie, samo zerknięcie że lekarz ma n dobrych i żadnej złej niewiele znaczy, jeśli z treści tych pozytywnych niewiele wynika (np. zdarzyło mi się czytać pozytywną opinię, mówiącą jedynie że jest on b. przystojny...). Im bardziej szczegółowa opinia, tym większa szansa, że nie jest ściemą. Pamiętajcie, że niektóre portale medyczne proponują lekarzom układ biznesowy, możliwość umawiania wizyt on-line, wiążą ich wspólne interesy, a ew. negatywna opinia może zepsuć to. Portale ogłaszają na stronach kursy dla lekarzy jak mają na takie negatywne opinie odpowiadać i jak przeglądnąłem kilka takich odpowiedzi na negatywne opinie, to wyglądały jak pisane przez jedną osobę, a dotyczyły różnych lekarzy (że wszystkich swoich pacjentów traktują tak samo (w domyśle tak samo dobrze, z równym zainteresowaniem), że opinia jest anonimowa (z drugiej strony taką "anonimową" czyli podpisaną tylko imieniem i z koniecznościa logowania przez fb dopuszcza portal, ciężko żeby chorzy podpisywali swoje często trudne doświadczenia swoim imieniem i nazwiskiem, swoją drogą całe nasze forum oparte jest przecież na anonimowości), itp.
Pamiętajcie, że nawet kolejność opinii dot. danego lekarza jest nieprzypadkowe. O ile pierwszeństwo wynikające z umówienia wizyty przez portal, czy podpisania jej swoimi pełnymi danymi jest zrozumiałe, o tyle np. praktyka stosowana przez jeden "znany" portal medyczny jest co najmniej dziwna. Opinia podpisana np. "Wesoły Romek" i opatrzona obrazkiem motylka spełnia wg administratorów tej strony wymogi dla najbardziej wiarygodnej opinii czyli podpisanej swoim imieniem (Wesoły), nazwiskiem (Romek) i (jakimś - motylek) wizerunkiem. No cóż...
Warto zachować ograniczone do nich zaufanie, bo jak to w internecie wszystko się zmieści...

4. Za co zapłaciłem?
Jeśli wizyta czy zabieg był w ramach NFZ możesz sprawdzić za co lekarz / przychodnia wzięli pieniądze. Zakładając konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta
https://zip.nfz.gov.pl/ap-portal/user/menu/open@info?view=001
Znajdziesz informacje o koszcie poszczególnych usług, lekach refundowanych.
A wyniki mogą być fascynujące. Na kilkanaście sprawdzonych wizyt u różnych specjalistów co 4 zawierała nieprawdiłowe infomracje, dwie z nich dot. rzeszowskich urologów, u pana HK miałem ujętą domową wizytę położnej (?!), pan kpt. MP dwa razy otrzymał pieniądze za jeden raz wykonane usg (i musiał zwrócić pieniądze). To taki mały kamyczek w dyskusji o tym, że w systemie jest za mało pieniędzy...

W następnym odcinku nasze prawa w tzw. służbie zdrowia.
 

jarek89

Moderator
Świetny materiał! Dzięki niemu dowiedziałem się, że wojskowi lekarze nie są nadzorowani przez standardowe izby lekarskie.

Dodałbym info o tym, że typ zabiegu (obrzezanie lub plastyczne poszerzenie napletka) w większości przypadków jest wyborem pacjenta i nie powinno być narzucane przez dotychczasową praktykę lekarza. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z innych opinii lekarskich.
 
Ostatnia edycja:

prv

New member
Ciekawe przemyślenia mam po dodaniu opinii znanemu rzeszowskiemu lekarzowi HK na "znanym" portalu. Lekarz odpowiedział na opinie, w której pełno niedomówień naciąganych informacji. Wg regulaminu każdemu (i lekarzom i pacjentom) przysługuje prawo do odniesienie się do wypowiedzi, ale jak przyszło do praktyki okazało się, ze jako pacjent mogę odnieść się tylko do ... opinii wystawianych przez innych pacjentów - taka odpowiedź przyszła z portalu. To kuriozalne, jak mogę odnieść się do opinii na temat wizyt w których nie brałem udziału, a nie mogę, nawet przedstawiając portalowi dokumenty potwierdzające moje zastrzeżenia skomentować bzdur pisanych przez lekarza.
 

alfred666

New member
Ciekawe przemyślenia mam po dodaniu opinii znanemu rzeszowskiemu lekarzowi HK na "znanym" portalu. Lekarz odpowiedział na opinie, w której pełno niedomówień naciąganych informacji. Wg regulaminu każdemu (i lekarzom i pacjentom) przysługuje prawo do odniesienie się do wypowiedzi, ale jak przyszło do praktyki okazało się, ze jako pacjent mogę odnieść się tylko do ... opinii wystawianych przez innych pacjentów - taka odpowiedź przyszła z portalu. To kuriozalne, jak mogę odnieść się do opinii na temat wizyt w których nie brałem udziału, a nie mogę, nawet przedstawiając portalowi dokumenty potwierdzające moje zastrzeżenia skomentować bzdur pisanych przez lekarza.

Opisz na 5 innych stronach kopiuj-wklej dając 1 gwiazdkę to im się odechce takich praktyk...
 

prv

New member
Miejcie świadomość, że to świetnie zorganizowany biznes, wykraczający poza Polskę, ze sztabem programistów i specjalistów od pozycjonowania strony. Na forach krążą informacje o znikających negatywnych opiniach i kupowaniu przez niektórych lekarzy usuwania negatywnych opinii. O tym, że niektórzy lekarze płacą portalowi pisał już buos.
 

alfred666

New member
Mnie to w ogóle nie dziwi, można się tego spodziewać. Zresztą i tak na większości takich portali te komentarze są tak żenująco słabo napisane, że od razu można wyczuć ściemę ;)
Trzeba szukać opinii w wielu źródłach oddzielnie dla lekarza i całej kliniki. Byle z głową wszystko i będzie dobrze...

Negatywne komentarze też warto w wielu miejscach umieścić (jeśli jesteśmy niezadowoleni, lekarz coś spaprał itd...), żeby nie dać się skasować.
 

Podobne tematy

Do góry