• Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Profilaktyka po zabiegu - prośba o pomoc

marek_33

New member
Dzień dobry. Mam 33 lata, ze względów medycznych (nawracające zakażenia bakteryjne) przeprowadzono mi w dniu wczorajszym obrzezanie. Mam wrażenie, że lekarz, który mnie operował robił to po raz pierwszy, a w szpitalu gdzie jestem nie robili wcześniej tego zabiegu, bo była to dla nich nowość. Nieco się przeraziłem. Dziś wychodzę, a nie dostałem żadnych zaleceń. Tak trafiłem na to forum. Poczytałem różne wątki, a w tym miejscu chciałbym podsumować wszystkie podstawowe zalecenia odnośnie postępowania po zabiegu, czy czegoś nie pominąłem i dopytać o szczegóły.

1. Sprzęt trzymać do góry (rozumiem, że najlepiej przymocować plastrem) i trzymać w obcisłych slipkach
2. Myć szarym mydłem, po myciu zakładać nowy opatrunek
3. Robić okłady i w tym trzymać sprzęt
4. Można dodatkowo przemywać Rivanolem albo gazikami moczonymi w rumianku

Mam też pytania.
Z czego najlepiej robić okłady? W szpitalu założyli mi Bactigras i to polecili kupić w aptece.
Jak w ogóle najlepiej trzymać to co zostało z napletka, nasuwać na żołądź, tak, że szwy się chowają czy naciągać tak, żeby szwy były na wierzchu?
Oraz co kupić w aptece do smarowania samych szwów a później blizny i kiedy zacząć używać tych środków? Powiedziano mi, że mogę spróbować maść na blizny Silaurum ale muszę ustalić czy ona nadaje się na to miejsce.

Jeżeli o czymś zapomniałem śmiało piszcie. Chce jechać prosto do apteki i zacząć działać.
 

mati12

Well-known member
Trzymaj uniesionego do góry
Sikaj octanisept
Ja nakladalem na rane masc Alantan
Mocz w letnim rumianku 2 razy dziennie po 15min
Jak ci zdejma szwy to dopiero wtedy mascia lub zelem na blizny
 

mati12

Well-known member
Reszta tak jak pisales szare mydlo jak najbardziej czy na szwy naciagniesz reszte napletka czy nie to zalezy jak wygodniej i czy opuchlizna pozwoli by sciagnac
 

Galileo

New member
Cześć, ja miałem zabieg obrzezania niecałe 3 tygodnie temu i rany mi się dość szybko nieźle zagoiły, więc podzielę się moim doświadczeniem.

Ja ogólnie pierwszy opatrunek zmieniłem następnego dnia rano, czyli ok.24h po zabiegu. Potem opatrunki zmieniałem dwa razy dziennie, rano i wieczorem po prysznicu. Używałem kompresów jałowych 7,5x7,5cm i mocowałem ja takim "szmacianym", białym plastrem w rolce też z apteki. Te kompresy składałem na pół równolegle, żeby powstały z nich cieńsze paski. Dodatkowo dostałem receptę od lekarza na maść z antybiotykiem i rozsmarowywałem trochę tej maści na gaziku w miejscu (przed założeniem opatrunku), w którym stykała się z raną. Dobrze sobie przygotować kompresy i pociąć plastry przed kąpielą, żeby od razu jak się wyjdzie spod prysznica je założyć. Ogólnie owijałem ranę tymi kompresami, podobnie jak szalikiem, tylko starałem się to robić dość ciasno i potem owijałem to paskiem z plastra z 10cm, żeby dobrze się trzymało.

Co do samego mycia, to przez pierwsze 2-3 dni jak rana była świeża, nie chciałem tam babrać palcem i jakimś mydłem, więc myłem to miejsce delikatnie samą wodą i psikałem na to dość obficie octeniseptem, a potem wycierałem wacka do sucha (ręcznikiem papierowym) i zakładałem wcześniej przygotowany opatrunek. Potem po kilku dniach, jak rana nie było już taka świeża to normalnie myłem to miejsce żelem pod prysznic, takim delikatnym kremowym nivea i na koniec psikałem octeniseptem. Dobrze opatrunek ściągnąć pod prysznicem, jak się namoczy bo wtedy łatwiej i mniej boleśnie schodzi. Takie czynności powtarzałem gdzieś z dobry tydzień od zabiegu (mając cały czas na sobie opatrunek), a potem normalnie chodziłem z wackiem bez opatrunku.

Starałem się też chodzić przez ten tydzień w obcisłych slipach i układać wacka do góry. Ogólnie starałem się, przy sikaniu nie uwalić opatrunku i wycierałem żołądź po tym do sucha.
 

marek_33

New member
Fajnie, dzięki za rady. Octanisept bedę miał cały czas przy sobie i uzywał po kazdym sikaniu. Poza moczeniem w rumianku warto robiąc okład moczyć gazę w Rivanolu to kłaść na ranę i robić opatrunek?
 

Podobne tematy

Do góry