Jak wygląda wizyta u psychologa?

akustyk1000

New member
Cześć

Ostatnio zastanawiam się nad odwiedzeniem psychologa, mam pewne problemy... Chciałbym was zapytać jak wygląda taka wizyta? Często można usłyszeć odpowiedź "po prostu rozmawiasz z psychologiem". No ok, ale pogadać mogę z każdym i to za darmo... Jednak za coś te pieniądz bierze, po coś ten zawód jest...

Czy był ktoś z was u psychologa? Jak wygląda 'leczenie'? Wiem, że to zależy od problemu i innych czynników. Chodzi mi o jakiś zarys tego co mnie czeka. Po zwykłych lekarzach wiemy czego sie spodziwać(stetoskop, morfologia i inne badania). Tutaj jest jedna wielka niewiadoma(przynajmniej dla mnie).

Pozdro chłopaki
 

Doktorek1

New member
Po pierwsze prawie każdy psycholog nagrywa rozmowę z Tobą, więc nie martw się, ma to na celu odsłuchanie i przeanalizowanie Twoich odpowiedzi.
Pierwsza wizyta to typowe pytania, z jakim problemem przyszedłeś, po co,co Cię martwi. Po udzielonych odpowiedziach psycholog musi dowiedzieć się coś o Tobie, Twojej rodzinie, relacjach z bliskimi, wspomnieniach z dzieciństwa, wypadkach, zasłabnięciach itp. W przypadku np. nerwic wegetatywnych m to kolosalne znaczenie. Na pierwszej wizycie ważne jest załapanie "więzi" z psychologiem - jak nie czuć chemii, lepiej sobie odpuścić, bo będziesz musiał się zmuszać, a to nie ma sensu.

Zazwyczaj druga wizyta to test - jakieś 50/60 pytań, który ma określić pewne Twoje zachowania. Pytania typu: Jak czujesz się w ciasnych pomieszczeniach, czy boisz się być sam, czy czasem słyszysz jakieś głosy itp. Ma to na celu wykrycie bądź nie pewnych schorzeń psychiatrycznych, ale także poznanie Twojego charakteru, osobowości.

Na 3 wizycie zazwyczaj masz cały wykład na temat testu jaki napisałeś, dowiesz się jak się zachowujesz, co Cię stresuje, jaki masz problem i zaczyna się stąpanie do lat wstecz Twojego życia, co może powodować w obecnym życiu dyskomfort itp.

Kolejne to zależy co Ci dolega: Dalsze rozmowy, PSYCHOTERAPIA, pszchiatra itp.TAK WYGLĄDAŁO TO PODCZAS MOICH WIZYT, OK 10 LAT TEMU. JA MUSIAŁEM TAKIE COŚ PRZEJŚĆ Z POWODU UBIEGANIA SIĘ O PRACĘ W WOJSKU. JAK CHCESZ JAKĄŚ PORADĘ PISZ, PISZ Z JAKIEGO POWODU CHCESZ SIĘ ZGŁOSIĆ.
 

asentrix

New member
Ogólnie nie ma się czego bać, jeśli ci psycholog nie podejdzie, to zmieniasz i tyle. Nie powiedziałbym, że większość nagrywa, byłem u kilku i nigdy mi się to nie zdarzyło.
Sam chodzę na psychoterapię, z powodu zaburzeń nerwicowych i sądzę, że to właśnie ona najlepiej pomogła mi w odburzaniu, jeszcze nie zakończyłem, ale wszystko jest na dobrej drodzę.
Z własnego doświadczenia, zawsze trzeba mówić wszystko, co przyjdzie do głowy, psychoterapeuta słyszał już tyle w swoim życiu, że nie ma się czym przejmować, rzadko ich coś dziwi. Ja na początku miałem blokady przed tym, np. terapeuta zadaje mi pytanie, a ja siedzę i nic nie odpowiadam i nie potrafiłem sobie z tym poradzić, mimo, że miałem w głowie mase odpowiedzi, to nie mówiłem nic. Trzeba to przełamać i nie bać sie tego, jeśli ma nam to pomóc, to trzeba mówić wszystko, nawet jeśli jest to najdurniejsza, albo najbardziej kompromitująca rzecz jaka przyjdzie nam do głowy. Psycholog cie nie wyśmieje, nie zwróci ci uwagi, nie będzie biegać i opowiadać kompromitujących historii z twojego życia. Trzeba poprostu zaufać.
Jeśli chodzi o resztę, to są różne rodzaje psychoterapii, najlepiej z psychologiem dobrać odpowiednią. Ogólnie to wszystko polega na rozmowie, u mnie to wygląda tak, że ja mówię, a psycholog ma tylko komentować, nie może dawać rad, a jedynie komentować.
 

apollo13

New member
Polecam wizyty u psychologa. Pomagają na wiele problemów. Otwierają oczy. Wymaga to dużej aktywności z naszej strony i pokory, ale warto. Sam korzystam od wielu lat.
 

akustyk1000

New member
Dobrze, ale proszę Was, niech ktoś opisze na czym polega przykładowa pomoc psychologa? W jaki sposób pomaga, bo pogadac moge z każdym i to za darmo...
 

piter90

New member
tylko nie każdy ma taką wiedze i umiejętności jak psycholog, jest różnica pomiędzy rozmową z psychologiem a z normalną osoba
 
Do góry