Kto jest narażony na ryzyko wystąpienia zapalenie układu moczowego?
Infekcje dróg moczowych są jednymi z najczęstszych infekcji leczonych przez lekarzy. Ponad połowa kobiet mieszkających w Europie i USA zachoruje na zapalenie układu moczowego (ZUM) w pewnym momencie swojego życia.
Co powoduje zapalenie układu moczowego
Infekcje dróg moczowych są wywoływane przez mikroorganizmy - zazwyczaj bakterie, najczęściej bakteria Escherichia coli (E. coli), nazywana pałeczką kałową, bytując w jelicie grubym - które dostają się do cewki moczowej i pęcherza moczowego, powodując stan zapalny i infekcję.
Krótsza cewka moczowa kobiet
Zapalenie układu moczowego występują częściej u kobiet, ponieważ mają one krótszą cewkę moczową niż mężczyźni. Oznacza to, że bakterie pokonują krótszą drogę do pęcherza moczowego kobiety.
Dlaczego coraz trudniej wyleczyć zapalenie układu moczowego?
Kilka rodzajów antybiotyków leczy zapalenie układu moczowego ZUM, a z powodu nadużywania niektóre z nich straciły skuteczność w niektórych częściach Europy i USA. W tych regionach lekarze obserwują zwiększoną oporność na antybiotyki wykorzystywane w leczeniu zapalenie układu moczowego. .
Diagnostyka przez posiew moczu
Posiew moczu ujawnia rodzaj bakterii powodujących infekcję, co pomaga określić najlepsze leczenie i antybiotyki do zastosowania. Po leczeniu większość pacjentów odczuwa złagodzenie objawów - bolesne oddawanie moczu, pieczenie, uczucie pilnej potrzeby oddania moczu - w ciągu trzech do siedmiu dni.
Kto jest szczególnie narażony na zapalenie układu moczowego?
- Starsi dorośli, którzy mają blokadę dróg moczowych - spowodowaną kamieniami nerkowymi lub powiększoną prostatą - są bardziej narażeni na wystąpienie ZUM.
- Kobiety przechodzące menopauzę również są narażone na ryzyko wystąpienia ZUM, jeśli po urodzeniu dziecka doszło u nich do zmian anatomicznych.
- Osoby z cukrzycą i kobiety w ciąży muszą zachować szczególną czujność, ponieważ powikłania ZUM mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym przedwczesnego porodu.
Profilaktyka zapalenia układu moczowego
Podejmij następujące kroki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ZUM:
- Pij dużo płynów.
- Nie wstrzymuj moczu! Częste oddawanie moczu pomaga przepłukać pęcherz.
- Skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, urologiem lub ginekologiem, jeśli w ciągu sześciu miesięcy wystąpiły u Ciebie dwa lub więcej epizodów z zapaleniem układu moczowego.