• Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Obrzezanie niepełnoletni NFZ

dawid_kat

New member
Hej.
Mam dość nietypowe pytanie. Mam 16 lat, więc już odpowiadam w sumie jak dorosły. Chciałbym się obrzezać, ale wstydzę się pogadać z rodzicami o tym. Byłem u rodzinnego to mi powiedział że tylko jeśli są wskazania to na NFZ, a tak to prywatnie mam iść. Nie mam pieniędzy jak patrzałem w internecie. Pytanie moje jest czy da się to zrobić bez zgody rodziców i najlepiej na NFZ. Dodam że jestem z okolic Katowic. Jakby ktoś miał może jakieś pomysły lub znajomych to można na priv pisać. Myślałem też o wazektomii, ale wiem że tego się nie da na NFZ, ale bym bardzo chciał z przyczyn prywatnych. Z góry dziękuję za pomoc i informacje bo nie wiem jak to zrobić.
 

Ksperix

New member
Obrzezanie na NFZ jest możliwe tylko w przypadku wskazań medycznych, takich jak stulejka, zapalenie żołędzi, nawracające infekcje dróg moczowych itp. Jeśli nie ma takich wskazań, zabieg będzie musiał być wykonany prywatnie. Ponieważ masz 16 lat, jesteś jeszcze niepełnoletni, co oznacza, że do wykonania zabiegu medycznego, w tym obrzezania, wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Niestety, nie można przeprowadzić tego zabiegu bez ich wiedzy i zgody. Koszt prywatnego zabiegu obrzezania waha się w Polsce w granicach od 1000 do 3000 zł, w zależności od kliniki i miasta. Jeśli nie masz takich środków, możesz spróbować porozmawiać z rodzicami, wyjaśniając im swoje powody, aby uzyskać ich wsparcie.

Wazektomia, czyli zabieg sterylizacji męskiej, jest zabiegiem trwałym i w Polsce zazwyczaj wykonywana jest u mężczyzn powyżej 30 roku życia, którzy mają już dzieci. Zdecydowanie nie jest dostępna dla osób w wieku 16 lat, niezależnie od okoliczności. Wazektomia nie jest refundowana przez NFZ i musi być wykonana prywatnie. Koszt takiego zabiegu wynosi zazwyczaj od 2000 do 4000 zł.

Mimo że może być to trudne, otwarta rozmowa z rodzicami na temat Twoich potrzeb i powodów, dla których chcesz przeprowadzić obrzezanie, może być najważniejszym krokiem. Wsparcie rodziców jest niezbędne zarówno w aspekcie prawnym, jak i finansowym. Umów się ponownie na wizytę u lekarza rodzinnego lub urologa. Możesz poprosić ich o pomoc w rozmowie z rodzicami, wyjaśniając medyczne i higieniczne aspekty obrzezania. Jeśli rozmowa z rodzicami jest dla Ciebie zbyt trudna, możesz skonsultować się z psychologiem lub doradcą, który pomoże Ci przygotować się do tej rozmowy i wesprze Cię w procesie (darmowe konsultacje otrzymasz tu: https://116111.pl)

Pozdrawiam serdecznie!
 

dawid_kat

New member
Nie jest to odpowiedź która mnie satysfakcjonuje. Nie porozmawiam z rodzicami bo to jest mój prywatny temat. A też nie zamierzam czekać 2 lat.
 

Ksperix

New member
Nie jest to odpowiedź która mnie satysfakcjonuje. Nie porozmawiam z rodzicami bo to jest mój prywatny temat. A też nie zamierzam czekać 2 lat.
Odpisałem na twoje pytanie oraz dodałem, co sądzę o pomyśle z rodzicami. Nikt ci nie wykona obrzezania bez zgody opiekuna prawnego w tym wieku, tym bardziej wazektomii. Zrobiłem co w mojej mocy, aby wyczerpać pański temat.
 

MoimZdaniem

Active member
Z tą wazektomią to jeszcze poczekaj chociaż do 18 urodzin. Na razie pozostań przy gumach. A jeśli chodzi o obrzezanie to może znajdziesz jakiś pretekst medyczny. Może masz jakąś początkującą stulejkę, albo krótkie wędzidełko albo za długi napletek. Wszystko kwalifikuje to do zabiegu obrzezania. Dlaczego nie chcesz porozmawiać z ojcem? Powinien podejść poważnie do męskich spraw i prywatny zabieg zasponsorować.
 
Podobne tematy

Podobne tematy

Do góry