Odpisałem na privy - sorry za nieobecność.
mateo, pokaż antybiogram i skuś się, gdy nie będziesz na abx na próbę stameya albo chociaż posiew wydzieliny z gruczołu krokowego. Dużo wyższa wiarygodność badania i asysta urologa.
Wg. Eucast (źródło:
http://www.korld.edu.pl/pdf/eucast/Expert_rules_v.2.0_2013.pdf) Serratia jest wrażliwa na tikarcylinę, piperacylinę, cefoksytynę, aminoglikozydy vel gentamycyna, tetracykliny (doksycyklina). Twój antybiogram pokazuje wrażliwość na: Gentamycyna, Amikacyna, Kotrimoksazol, Cefotaksym, Ciprofloksacyna. Gemtamycyna i amikacyna średnio penetrują do prostaty, są ototoksyczne. Cefotaksym jest dożylny i najczęściej jest ostrzeżenie, by go nie stosować do monoterapii, tylko by go skojarzyć z innym antybiotykiem. Zostaje cyprofloksacyna, czyli chinolony. Pomimo że nie ma jej w antybiogramie, dowiedziono że lewofloksacyna przewyższa właściwościami cyprofloksacynę. To po prostu kolejna generacja fluorochinolonów. I na koniec masz ten kotrimoksazol. To mieszanina trimetoprimu z sulfametoksazolem w relacji 1:5. Lekarz przepisał Ci urotrim, czyli sam trimetoprim, bo ile pamiętam nie było badań potwierdzających, aby sulfametoksazol docierał do gruczołu w stężeniu terapeutycznym. Trimetoprim to antybiotyk bakteriostatyczny. W literaturze leczą tym dłużej niż 20 dni. Warto po tym czasie wrócić do urologa i zdać relację z leczenia, czy jest poprawa, czy są nadal objawy. Być może zdecyduje o przedłużeniu lub zmianie antybiotyku albo o zakończeniu leczenia. Ja stosowałem ten specyfik w Biseptolu 960, ale w monoterapii nic nie dawał. Z doksycykliną poprawa była ogromna. Tylko leczenie zbyt krótkie.
Apodoxan - fajnie, że od razu włączony lek na rozrost gk. Mocz lepiej odpływa. Na Tajwanie testowano łączono doksazosynę (substancja czynna z leku) z chinolonami i masażem krocza z dobrymi wynikami. Coś podobnego przechodzi Bogdan z niezłym skutkiem, tylko on ma Ranlosin, o ile pamiętam, ale zasada działania podobna.
Co ja bym jeszcze rozważył, poza toną ziół, może czopkami z propolisem, pyłkiem pszczelim? Szczepionki - albo Uro-Vaxom, który stosowany dłużej buduje odporność również na inne bakterie niż E.Coli, ew. autoszczepionka. Źródło:
http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?3145
Tutaj wyjaśnienie, dlaczego często wychodzą posiewy jałowe, a są objawy wskazujące na bakteryjne podłoże:
"Antybiotyki są wskazane w leczeniu ostrego i przewlekłego bakteryjnego zapalenia stercza (kategorie I i II NIH), jednak wielu urologów próbuje je stosować u wszystkich pacjentów z zapaleniem stercza. Uzasadnieniem takiego postępowania są: 1) trudności w uzyskaniu dodatniego posiewu wynikające z obecności substancji przeciwbakteryjnych w wydzielinie stercza i w nasieniu, 2) możliwość zatkania się kanalików stercza i zalegania zakażonej wydzieliny, 3) brak możliwości rozpoznania wszystkich potencjalnych patogenów w klasycznym badaniu mikrobiologicznym, 4) skuteczność takiego postępowania u niektórych pacjentów z zapaleniem stercza III kategorii NIH." - źródło:
Przegląd Urologiczny - Przewlekłe zapalenie stercza Opracowano na podstawie: Chronic prostatitis syndrome: a common, but poorly understood condition. Part I and part II, M. Pavone-Macaluso