Obrzezanie jest najwłaściwsze lub konieczne, gdy:
1. Napletek jest zbyt ciasny (stulejka).
Po okresie niemowlęcym napletek powinien być luźny na tyle, aby była możliwość jego całkowitego zsunięcia i odkrycia głowy penisa, a także ponownego jego nasunięcia bez powodowania bólu czy trudności. W odpowiednim wieku ta czynność powinna być możliwa podczas wzwodu penisa. Jeśli nie można jej w ogóle wykonać (stulejka, ang. phimosis), nie jest możliwe dokładne mycie i pod powierzchnią napletka zbiera się mastka. Stulejka u dorosłych mężczyzn powoduje też trudności w życiu seksualnym, a niskie przekazanie nasienia do pochwy podczas penetracji powodować może niepłodność. Czasami ujście napletka staje się tak ciasne, że wystąpić mogą trudności z oddawaniem moczu. Jeśli pomimo zwężenia ciasny napletek jest siłą ściągnięty w dół (np. podczas stosunku), może spowodować zablokowanie wokół korony, a ponowne jego nasunięcie okazać się może niemożliwe (Załupek). Jest to bardzo ciężki i bolesny stan, który wymaga natychmiastowej pomocy ambulatoryjnej. Stulejka może powodować zapalenie żołędzi (zobacz poniżej), może też powodować nieprawidłowości rozwojowe penisa. Rodzicie często są zaskoczeni koniecznością wykonania obrzezania, skoro dotąd wszystko było w porządku. Wyjaśnieniem może być fakt, że przed okresem dojrzewania napletek był dostatecznie duży, aby bezproblemowo zsuwać się z głowy penisa. Ale podczas intensywnego wzrostu penisa podczas dojrzewania, tylko ta część napletka bezpośrednio pokrywająca żołądź rosła. W konsekwencji ujście napletka, które leży poza żołędzią, pozostało tych samych rozmiarów a znacznie większa głowa penisa nie mieści się już w tak wąskim przejściu. Zbyt wąski napletek nie może być leczony przez naciąganie, ponieważ małe naderwania i pęknięcia, które leczą się poprzez zabliźnianie, czynią ten stan gorszym aniżeli wcześniej.
2. Zapalenie żołędzi (balanitis).
Pomimo właściwej higieny, chłopiec lub mężczyzna może cierpieć z powodu utrzymujących się lub przejściowych ranek, swędzenia lub zaczerwienienia na wewnętrznej stronie napletka lub głowie penisa, z powodu choroby zwanej zapaleniem żołędzi (balanitis). Czasami może pojawić się ropna wydzielina, która przypomina objawy rzeżączki. Zapalenie żołędzi występuje niekiedy, gdy u małego chłopca napletek nie oddzielił się jeszcze od głowy penisa, a co za tym idzie właściwe mycie nie jest możliwe. Długi napletek sprzyja zatrzymaniu potu pod powierzchnią, co powoduje rozwój choroby, która w gorących krajach nazywana jest letnim zapaleniem żołędzi. Balanitis występuje częściej u sportowców i innych, którzy się mocno pocą. Pojawiające się i mijające zapalenia powodują blizny na napletku, co może prowadzić do stulejki. Podobnie, zapalenie żołędzi powoduje blizny na samej żołędzi i może prowadzić do zwężenia ujścia cewki moczowej. Jeśli wystąpią trudności z oddawaniem moczu, wymagana jest operacja poszerzająca to ujście. Pod zainfekowanym napletkiem mnożą się wirusy i bakterie, które są bardzo trudne do całkowitego usunięcia, do czasu, gdy żołądź zostanie całkowicie osuszona, co osiąga się jedynie poprzez obrzezanie. Wiele kobiet posiada szczepy grzybiczne w pochwie, co dla ich partnerów seksualnych oznaczać może grzybiczne zapalenie żołędzi. Z powodu występującego w moczu cukru u diabetyków, ta grupa mężczyzn jest szczególnie narażona na tę dolegliwość. Konkludując, brodawki pod napletkiem spowodowne zapaleniem wirusowym, są bardzo ciężkie do wyleczenia, a najlepszą metodą jest właśnie obrzezanie. Jeśli cierpisz z powodu Balanitis, powinieneś udać się do specjalisty. NIE LECZ SIĘ SAM SILNYMI ANTYBIOTYKAMI, ponieważ możesz sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.
3. Przerwane lub za krótkie wędzidełko.
Wędzidełko jest płatem skóry zawierającym naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe; łączy wewnętrzną stronę napletka z żołędzią u dolnej powierzchni penisa. Ściąganie napletka wzdłuż trzonu penisa wywiera nacisk na wędzidełko, a podczas pełnej penetracji w trakcie stosunku występuje jego ciągłe naprężenie. Jeśli wędzidełko jest krótkie lub mało elastyczne, stosunek może powodować dyskomfort trwający nawet kilka dni. Fragmenty wędzidełka mogą także ulec przerwaniu, co powoduje bolesną ranę i bliznę przez dłuższy okres. Czasem występuje obfite krwawienie, co wymaga pomocy ambulatoryjnej. Operacyjne przecięcie i rozdzielenie wędzidełka (frenotomy) najczęciej likwiduje problem i może być wykonane przy znieczuleniu miejscowym. Niekiedy zalecane jest wykonanie obrzezania, aby zlikwidować naprężenia w okolicy wędzidełka. Chłopiec powinien zostać poinformowany, by sprawdzić, czy jego wędzidełko jest satysfakcjonująco elastyczne i długie, nim opuści szkołę podstawową. Powinien mieć możliwość całkowitego zsunięcia napletka wzdłuż penisa w stanie erekcji bez powodowania bólu czy wyraźnego odkształcenia i zgięcia żołędzi w dół.
4. Względy religijne.
Obrzezanie jest niezbędne u żydowskich noworodków płci męskiej i u muzułmańskich chłopców jako rytuał religijny i powinno być wykonane z zasadami płynącymi z religijnych zwyczajów i tradycji. Zabieg najczęściej oznacza potwierdzenie przynależności do określonej grupy religijnej i społecznej.
5. Żądania rodziców.
Rutynowe obrzezanie zaraz po porodzie z nie-religijnych powodów jest powszechnym zwyczajem w kilku krajach. Większość chłopców zostaje obrzezanych w kilka dni po porodzie w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii, do niedawna zwyczaj ten był rzadki w Zachodniej Europie. Wielka Brytania jednakże jest krajem, gdzie rutynowe obrzezanie noworodków było częściej spotykane z tak zwanych "zapobiegawczych powodów" lub w wyższych klasach społecznych. Doskonale wiadomo, że Książę Karol został obrzezany przez Mohela, podobnie z resztą jak jego dwóch braci i syn. Każdy rodzic pragnie wszystkiego, co najlepsze dla swego dziecka, a krążące w społeczeństwie informacje powodują wiarę w korzyści płynące z obrzezania. Najczęściej podawane powody zabiegu przez rodziców pragnących obrzezać swych chłopców to: "jego ojciec też jest obrzezany", "to bardziej higieniczne", lub "to przeciwdziała pojawieniu się problemów w przyszłości". Wiele słyszy się o problemach z obrzezaniem u starszych chłopców, co skłania rodziców do podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu tuż po porodzie.
6. Pragnienie bycia obrzezanym.
Nie jest rzadkością, że mężczyzna jest niezadowolony z rozmiaru lub wyglądu swego penisa. Spora liczba mężczyzn pragnie być obrzezana, a pragnienie to wynika najczęściej z powodu zaobserwowania obrzezanego organu u brata lub kolegi ze szkoły. Po czasie to pragnienie przemienia się w obsesję prowadzącą do niezadowolenia z wyglądu własnego penisa i przeświadczenia, że napletek jest tą (zbędną i przeszkadzającą!) częścią ciała, która koniecznie musi zostać usunięta, a jego posiadanie szkodzi życiu seksualnemu. Jeśli mężczyzna jest na tyle odważny, aby skontaktować się w tej sprawie z lekarzem, zostanie poinformowany, że jego penis jest całkowicie normalny, operacja nie jest konieczna i powinien raczej poszukać psychiatry a nie chirurga. Dla większości lekarzy takie żądanie obrzezania dla własnego widzi-mi-się to zbyt mały powód do operacji i najczęściej odmawiają przeprowadzenia zabiegu.
PODSUMOWANIE I KOMENTARZE
Stulejka i przewlekły balanitis są najczęstrzymi medycznymi wskazaniami do obrzezania. Czy zdecydowałbyś się na obrzezanie cierpiąc z powodu tych dwu dolegliwości, wiedząc jednocześnie, że zwlekając narażasz się na poważniejsze powikłania w przyszłości? Badania naukowe odkryły, że balanitis prowadzi do stulejki, co w konsekwencji sprzyja zaniedbywaniu właściwego mycia, powodując kolejne ataki balanitis. Jeżeli stulejka jest przypadłością wyjściową, zapalenie żołędzi prędzej czy później wystąpi, co powtarza mechanizm przyczynowo-skutkowy, prowadząc do punku wyjścia. Mężczyźni, u których wystąpił rak penisa, wyznają problemy ze stulejką i/lub zapaleniem żołędzi na przestrzeni 20-40 lat, udowadniając, że powyższe dolegliwości nie są problemem tylko samym w sobie, lecz także prowadzą do o wiele poważniejszych dolegliwości w przyszłości. Jest też wiadome, że tendencja do problemów z penisem jest dziedziczona, zatem jeśli mężczyzna ma problemy z napletkiem lub wędzidełkiem, powinien poważnie rozważyć poddanie swego syna obrzezaniu przy narodzinach, jako środek zapobiegawczy.
Obrzezanie jest zalecane, gdy:
1. Wskazujące czynniki klimatyczne i miejsce pracy.
Zapalenie żołędzi i napletka a także połączone z nim komplikacje mogą wystąpić w każdym kraju, pojawiają się jednakże znacznie częściej w krajach o gorącym klimacie. Mieszkańcy terenów, na których występuje wysoka wilgotność powietrza, a średnia temperatur przekracza 30 stopni celcjusza, są świadomi problemu i przeprowadzają rutynowe obrzezanie chłopców zapobiegawczo. Pracownicy ładowni na statkach łowieckich, a w szczególności obsługujący maszynownię znajdują się w grupie wysokiego ryzyka i choć obrzezanie nie jest brane pod uwagę w rozmowie kwalifikacyjnej o zatrudnieniu, wiele firm zaleca jednakże poddanie się temu zabiegowi przed rejsem, wychodząc z założenia, że lepiej jest wykonać operację w warunkach ambulatoryjnych we własnym kraju, aniżeli liczyć na leczenie w sytuacji, kiedy wdarło się zakażenie, a pomoc medyczna nie jest dostępna.
2. Napletek jest zbyteczny.
Z naukowych badań wynika, że u połowy mężczyzn napletek kurczy się w okresie dojrzewania pozostawiając żołądź częściowo lub całkowicie odsłoniętą. U drugiej połowy natomiast dziecięca forma ochronna napletka pozostaje, zakrywając całkowicie głowę penisa. Jej obecność uznawana jest za błąd rozwojowy ze względu na duży stopień powikłań z nią związanych. Długość napletka jest cechą dziedziczną. Toteż, gdy mężczyzna uzna swój długi napletek jako coś niepożądanego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego synowie będą mięli podobne odczucia. Długi napletek zatrzymuje wilgoć, co powoduje, że wewnętrzna jego strona i żołądź stają się blade, lepkie i nieprzyjemnie pachną. Istnieje prawdopodobieństwo rozwinięcia się Balanitis w przewilżonych miejscach i pomimo, iż zainfekowane fragmenty skóry są niewielkie, mogę doprowadzić w przyszłości do rozwoju Phimosis. Długi napletek może być także przyczyną przedwczesnego wytrysku. Powodem tego jest nadwrażliwość żołędzi spowodowana jej nadmierną ochroną przez rzadko zsuwany napletek i występujące ogniska Balanitis. Mężczyźni ze zwisającym nadmiernie napletkiem czują się niejednokrotnie zawstydzeni w publicznych łaźniach, pod prysznicem na basenie lub siłowni; szczególnie teraz, gdy zabieg obrzezania staje się coraz bardziej powszechny i wiele mężczyzn w Polsce nie krępuje się już pokazać, że są obrzezani - co więcej: uważają odsłoniętą żołądź jako powód do dumy i świadectwo podjęcia męskiej decyzji.
3. Bardzo luźny napletek.
Wydawałoby się, że skoro przewężony napletek jest wskazaniem do obrzezania, tak luźny jest niekwestionowaną zaletą. Choć nie powoduje on problemów w życiu seksualnym, nie jest to jednak do końca prawdą. Luźne, długie płaty skóry powodują niekiedy przykre doznania, gdy podczas stosunku miast pozostać ściągnięte wzdłuż członu penisa, nasuwają się na żołądź. Mężczyzna zasadniczo masturbuje się wewnątrz własnego napletka, nie dostarczając partnerce dostatecznych stymulacji.
4. Upośledzenie fizyczne bądź psychiczne.
Mężczyźni poważnie upośledzeni ruchowo mogą mieć problemy z dokładnym myciem okolic genitaliów, z kolei osoby upośledzone umysłowo mogą nie nauczyć się dziennego dbania o higienę. Wiele osób zatem sugeruje, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest poddanie tych osób zabiegowi. Ponieważ diagnoza stwierdzająca występowanie niepełnosprawności pada najczęściej w pierwszych miesiącach życia dziecka, jest to zatem najlepszy czas, aby zdecydować się na obrzezanie. Jeżeli młody chłopiec zostanie umieszczony w ośrodku pomocy, operacja powinna być przeprowadzona odpowiednio wcześniej, aby uchronić go przed niepotrzebnym wstydem.
Obrzezanie jest opcjonalne dla faktorów:
1. Zapobiega rakowi penisa.
Rak penisa dotyka mężczyzn między czterdziestym a siedemdziesiątym rokiem życia i jest raczej rzadką dolegliwością. W samej Anglii umiera na niego każdego roku od osiemdziesięciu do stu mężczyzn. Leczenie polega na całkowitym usunięciu penisa. Mężczyźni, których dotknął, uskarżali się wcześniej na Phimosis i/ lub Balanitis. Mastka jest także jednym z czynników sprzyjających pojawieniu się raka; występuje szczególnie u dzieci, które nie nauczono zsuwania napletka podczas kąpieli bądź w późniejszym wieku, gdy mężczyzna ignoruje aspekty higieniczne. Obrzezanie w pierwszych trzech latach życia chłopca całkowicie eliminuje wystąpienie raka penisa, zmniejsza także prawdopodobieństwo jego wystąpienia, gdy zabieg przeprowadzony jest później. Obrzezanie każdego nowonarodzonego chłopca tylko po to, aby uchronić go przed niezmiernie rzadką chorobą w przyszłości jest kwestią dyskusyjną. Sugeruje się jednak niekiedy, że lepiej jest stracić kawałek skóry w dzieciństwie, aniżeli o wiele więcej w dorosłym życiu.
2. Zapobiega rakowi prostaty.
Gruczoł krokowy (prostata) leży poniżej pęcherza moczowego. Produkuje część płynu ejakulacyjnego wchodzącego w skład spermy. Rak prostaty dotyka najczęściej mężczyzn w podeszłym wieku. W samej Anglii ginie na tą chorobę 3000 osób. Obrzezanie może być czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia raka prostaty, gdyż jest rzadziej odnotowywany u Żydów i Muzułmanów.
3. Higiena.
Wiele mężczyzn uważa, że woda i mydło wystarczą, aby utrzymać intymne miejsca w należytej czystości; twierdzą tym samym, że obrzezanie z przesłanek higienicznych jest nieporozumieniem. Ignorują jednak fakt, że spora ilość chłopców i mężczyzn zaniedbuję tę część codziennej toalety. Rodzice są zobowiązani pokazać dziecku, jak należy zsuwać napletek i myć przestrzenie pod nim, póki nie będzie na tyle duży, aby czynność tą wykonywać samodzielnie. Powodowani strachem jednak, bądź też zakłopotaniem a nawet ignorancją, często zapominają o odpowiednim instruktażu młodego człowieka i zapewnieniu go, jak ważne jest utrzymywanie "tych" części jego ciała w czystości. Obrzezanie ułatwia utrzymanie penisa w należytej czystości i eliminuje konieczność częstego sprawdzania młodego chłopca, co może być dla niego krępujące. Jeżeli chodzi o osoby upośledzone, obrzezanie staje się nie tylko opcją do uzgodnienia, ale mocno zalecanym zabiegiem ułatwiającym utrzymanie właściwej higieny.
4. Wskazania estetyczne.
Duża ilość kobiet twierdzi, że ich synowie wyglądają schludniej i czyściej po obrzezaniu. Mężczyźni natomiast czują się bardziej atrakcyjni i nie określają operacji jako coś okaleczającego. Czysta i sucha żołądź działa może mieć podniecający charakter dla wielu, przy czym odwrotnie zakumulowana pod napletkiem mastka i nieprzyjemny zapach są czynnikami pomniejszającymi zainteresowanie seksualne. Wiele kobiet częściej decyduje się na felatio (miłość francuską), jeżeli jej partner jest obrzezany. Wyraźnie zarysowany kształt wyeksponowanej żołędzi w ciasnej bieliźnie jest dla wielu kobiet bardzo podniecającym bodźcem.
5. Przedłużenie stosunku.
Mężczyzna zazwyczaj osiąga orgazm w połowie drogi, którą musi przebyć kobieta, aby szczytować. Ideałem jest dla kobiety, aby osiągnąć jeden bądź kilka orgazmów, nim mężczyzna dojdzie do wytrysku. Nie jest rzadkością wśród mężczyzn (szczególnie mniej doświadczonych), że mają kłopoty z opóźnieniem własnego orgazmu, aby sprostać potrzebom swojej partnerki. Wiele metod stosuje się (łącznie z obrzezaniem), aby opóźnić wytrysk nasienia. W wyniku obrzezanie żołądź staje się sucha, twardsza i mniej czuła na bodźce. Wielu mężczyzn uważa, że po zabiegu orgazm jest opóźniony lecz bardziej intensywny, a ich partnerki dostrzegają wyraźną różnicę w długości stosunku.
6. Zwiększenie stymulacji podczas stosunku.
W wyniku obrzezania żołądź zwiększa swój obwód, ponieważ nie jes dłużej uciskana przez napletek, a jej korona jest bardziej prominentna. U nieobrzezanego mężczyzny zwinięty do tyłu napletek czyni to miejsce praktycznie niewyczuwalne, natomiast u obrzezanego staje się ono ważną częścią bodźców podczas stosunku. Obrzezany penis przylega zatem bardziej do ścianek pochwy powiększając stymulację i przyjemność dla obojga partnerów.
źródło obrzezanie.pl
1. Napletek jest zbyt ciasny (stulejka).
Po okresie niemowlęcym napletek powinien być luźny na tyle, aby była możliwość jego całkowitego zsunięcia i odkrycia głowy penisa, a także ponownego jego nasunięcia bez powodowania bólu czy trudności. W odpowiednim wieku ta czynność powinna być możliwa podczas wzwodu penisa. Jeśli nie można jej w ogóle wykonać (stulejka, ang. phimosis), nie jest możliwe dokładne mycie i pod powierzchnią napletka zbiera się mastka. Stulejka u dorosłych mężczyzn powoduje też trudności w życiu seksualnym, a niskie przekazanie nasienia do pochwy podczas penetracji powodować może niepłodność. Czasami ujście napletka staje się tak ciasne, że wystąpić mogą trudności z oddawaniem moczu. Jeśli pomimo zwężenia ciasny napletek jest siłą ściągnięty w dół (np. podczas stosunku), może spowodować zablokowanie wokół korony, a ponowne jego nasunięcie okazać się może niemożliwe (Załupek). Jest to bardzo ciężki i bolesny stan, który wymaga natychmiastowej pomocy ambulatoryjnej. Stulejka może powodować zapalenie żołędzi (zobacz poniżej), może też powodować nieprawidłowości rozwojowe penisa. Rodzicie często są zaskoczeni koniecznością wykonania obrzezania, skoro dotąd wszystko było w porządku. Wyjaśnieniem może być fakt, że przed okresem dojrzewania napletek był dostatecznie duży, aby bezproblemowo zsuwać się z głowy penisa. Ale podczas intensywnego wzrostu penisa podczas dojrzewania, tylko ta część napletka bezpośrednio pokrywająca żołądź rosła. W konsekwencji ujście napletka, które leży poza żołędzią, pozostało tych samych rozmiarów a znacznie większa głowa penisa nie mieści się już w tak wąskim przejściu. Zbyt wąski napletek nie może być leczony przez naciąganie, ponieważ małe naderwania i pęknięcia, które leczą się poprzez zabliźnianie, czynią ten stan gorszym aniżeli wcześniej.
2. Zapalenie żołędzi (balanitis).
Pomimo właściwej higieny, chłopiec lub mężczyzna może cierpieć z powodu utrzymujących się lub przejściowych ranek, swędzenia lub zaczerwienienia na wewnętrznej stronie napletka lub głowie penisa, z powodu choroby zwanej zapaleniem żołędzi (balanitis). Czasami może pojawić się ropna wydzielina, która przypomina objawy rzeżączki. Zapalenie żołędzi występuje niekiedy, gdy u małego chłopca napletek nie oddzielił się jeszcze od głowy penisa, a co za tym idzie właściwe mycie nie jest możliwe. Długi napletek sprzyja zatrzymaniu potu pod powierzchnią, co powoduje rozwój choroby, która w gorących krajach nazywana jest letnim zapaleniem żołędzi. Balanitis występuje częściej u sportowców i innych, którzy się mocno pocą. Pojawiające się i mijające zapalenia powodują blizny na napletku, co może prowadzić do stulejki. Podobnie, zapalenie żołędzi powoduje blizny na samej żołędzi i może prowadzić do zwężenia ujścia cewki moczowej. Jeśli wystąpią trudności z oddawaniem moczu, wymagana jest operacja poszerzająca to ujście. Pod zainfekowanym napletkiem mnożą się wirusy i bakterie, które są bardzo trudne do całkowitego usunięcia, do czasu, gdy żołądź zostanie całkowicie osuszona, co osiąga się jedynie poprzez obrzezanie. Wiele kobiet posiada szczepy grzybiczne w pochwie, co dla ich partnerów seksualnych oznaczać może grzybiczne zapalenie żołędzi. Z powodu występującego w moczu cukru u diabetyków, ta grupa mężczyzn jest szczególnie narażona na tę dolegliwość. Konkludując, brodawki pod napletkiem spowodowne zapaleniem wirusowym, są bardzo ciężkie do wyleczenia, a najlepszą metodą jest właśnie obrzezanie. Jeśli cierpisz z powodu Balanitis, powinieneś udać się do specjalisty. NIE LECZ SIĘ SAM SILNYMI ANTYBIOTYKAMI, ponieważ możesz sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.
3. Przerwane lub za krótkie wędzidełko.
Wędzidełko jest płatem skóry zawierającym naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe; łączy wewnętrzną stronę napletka z żołędzią u dolnej powierzchni penisa. Ściąganie napletka wzdłuż trzonu penisa wywiera nacisk na wędzidełko, a podczas pełnej penetracji w trakcie stosunku występuje jego ciągłe naprężenie. Jeśli wędzidełko jest krótkie lub mało elastyczne, stosunek może powodować dyskomfort trwający nawet kilka dni. Fragmenty wędzidełka mogą także ulec przerwaniu, co powoduje bolesną ranę i bliznę przez dłuższy okres. Czasem występuje obfite krwawienie, co wymaga pomocy ambulatoryjnej. Operacyjne przecięcie i rozdzielenie wędzidełka (frenotomy) najczęciej likwiduje problem i może być wykonane przy znieczuleniu miejscowym. Niekiedy zalecane jest wykonanie obrzezania, aby zlikwidować naprężenia w okolicy wędzidełka. Chłopiec powinien zostać poinformowany, by sprawdzić, czy jego wędzidełko jest satysfakcjonująco elastyczne i długie, nim opuści szkołę podstawową. Powinien mieć możliwość całkowitego zsunięcia napletka wzdłuż penisa w stanie erekcji bez powodowania bólu czy wyraźnego odkształcenia i zgięcia żołędzi w dół.
4. Względy religijne.
Obrzezanie jest niezbędne u żydowskich noworodków płci męskiej i u muzułmańskich chłopców jako rytuał religijny i powinno być wykonane z zasadami płynącymi z religijnych zwyczajów i tradycji. Zabieg najczęściej oznacza potwierdzenie przynależności do określonej grupy religijnej i społecznej.
5. Żądania rodziców.
Rutynowe obrzezanie zaraz po porodzie z nie-religijnych powodów jest powszechnym zwyczajem w kilku krajach. Większość chłopców zostaje obrzezanych w kilka dni po porodzie w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii, do niedawna zwyczaj ten był rzadki w Zachodniej Europie. Wielka Brytania jednakże jest krajem, gdzie rutynowe obrzezanie noworodków było częściej spotykane z tak zwanych "zapobiegawczych powodów" lub w wyższych klasach społecznych. Doskonale wiadomo, że Książę Karol został obrzezany przez Mohela, podobnie z resztą jak jego dwóch braci i syn. Każdy rodzic pragnie wszystkiego, co najlepsze dla swego dziecka, a krążące w społeczeństwie informacje powodują wiarę w korzyści płynące z obrzezania. Najczęściej podawane powody zabiegu przez rodziców pragnących obrzezać swych chłopców to: "jego ojciec też jest obrzezany", "to bardziej higieniczne", lub "to przeciwdziała pojawieniu się problemów w przyszłości". Wiele słyszy się o problemach z obrzezaniem u starszych chłopców, co skłania rodziców do podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu tuż po porodzie.
6. Pragnienie bycia obrzezanym.
Nie jest rzadkością, że mężczyzna jest niezadowolony z rozmiaru lub wyglądu swego penisa. Spora liczba mężczyzn pragnie być obrzezana, a pragnienie to wynika najczęściej z powodu zaobserwowania obrzezanego organu u brata lub kolegi ze szkoły. Po czasie to pragnienie przemienia się w obsesję prowadzącą do niezadowolenia z wyglądu własnego penisa i przeświadczenia, że napletek jest tą (zbędną i przeszkadzającą!) częścią ciała, która koniecznie musi zostać usunięta, a jego posiadanie szkodzi życiu seksualnemu. Jeśli mężczyzna jest na tyle odważny, aby skontaktować się w tej sprawie z lekarzem, zostanie poinformowany, że jego penis jest całkowicie normalny, operacja nie jest konieczna i powinien raczej poszukać psychiatry a nie chirurga. Dla większości lekarzy takie żądanie obrzezania dla własnego widzi-mi-się to zbyt mały powód do operacji i najczęściej odmawiają przeprowadzenia zabiegu.
PODSUMOWANIE I KOMENTARZE
Stulejka i przewlekły balanitis są najczęstrzymi medycznymi wskazaniami do obrzezania. Czy zdecydowałbyś się na obrzezanie cierpiąc z powodu tych dwu dolegliwości, wiedząc jednocześnie, że zwlekając narażasz się na poważniejsze powikłania w przyszłości? Badania naukowe odkryły, że balanitis prowadzi do stulejki, co w konsekwencji sprzyja zaniedbywaniu właściwego mycia, powodując kolejne ataki balanitis. Jeżeli stulejka jest przypadłością wyjściową, zapalenie żołędzi prędzej czy później wystąpi, co powtarza mechanizm przyczynowo-skutkowy, prowadząc do punku wyjścia. Mężczyźni, u których wystąpił rak penisa, wyznają problemy ze stulejką i/lub zapaleniem żołędzi na przestrzeni 20-40 lat, udowadniając, że powyższe dolegliwości nie są problemem tylko samym w sobie, lecz także prowadzą do o wiele poważniejszych dolegliwości w przyszłości. Jest też wiadome, że tendencja do problemów z penisem jest dziedziczona, zatem jeśli mężczyzna ma problemy z napletkiem lub wędzidełkiem, powinien poważnie rozważyć poddanie swego syna obrzezaniu przy narodzinach, jako środek zapobiegawczy.
Obrzezanie jest zalecane, gdy:
1. Wskazujące czynniki klimatyczne i miejsce pracy.
Zapalenie żołędzi i napletka a także połączone z nim komplikacje mogą wystąpić w każdym kraju, pojawiają się jednakże znacznie częściej w krajach o gorącym klimacie. Mieszkańcy terenów, na których występuje wysoka wilgotność powietrza, a średnia temperatur przekracza 30 stopni celcjusza, są świadomi problemu i przeprowadzają rutynowe obrzezanie chłopców zapobiegawczo. Pracownicy ładowni na statkach łowieckich, a w szczególności obsługujący maszynownię znajdują się w grupie wysokiego ryzyka i choć obrzezanie nie jest brane pod uwagę w rozmowie kwalifikacyjnej o zatrudnieniu, wiele firm zaleca jednakże poddanie się temu zabiegowi przed rejsem, wychodząc z założenia, że lepiej jest wykonać operację w warunkach ambulatoryjnych we własnym kraju, aniżeli liczyć na leczenie w sytuacji, kiedy wdarło się zakażenie, a pomoc medyczna nie jest dostępna.
2. Napletek jest zbyteczny.
Z naukowych badań wynika, że u połowy mężczyzn napletek kurczy się w okresie dojrzewania pozostawiając żołądź częściowo lub całkowicie odsłoniętą. U drugiej połowy natomiast dziecięca forma ochronna napletka pozostaje, zakrywając całkowicie głowę penisa. Jej obecność uznawana jest za błąd rozwojowy ze względu na duży stopień powikłań z nią związanych. Długość napletka jest cechą dziedziczną. Toteż, gdy mężczyzna uzna swój długi napletek jako coś niepożądanego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego synowie będą mięli podobne odczucia. Długi napletek zatrzymuje wilgoć, co powoduje, że wewnętrzna jego strona i żołądź stają się blade, lepkie i nieprzyjemnie pachną. Istnieje prawdopodobieństwo rozwinięcia się Balanitis w przewilżonych miejscach i pomimo, iż zainfekowane fragmenty skóry są niewielkie, mogę doprowadzić w przyszłości do rozwoju Phimosis. Długi napletek może być także przyczyną przedwczesnego wytrysku. Powodem tego jest nadwrażliwość żołędzi spowodowana jej nadmierną ochroną przez rzadko zsuwany napletek i występujące ogniska Balanitis. Mężczyźni ze zwisającym nadmiernie napletkiem czują się niejednokrotnie zawstydzeni w publicznych łaźniach, pod prysznicem na basenie lub siłowni; szczególnie teraz, gdy zabieg obrzezania staje się coraz bardziej powszechny i wiele mężczyzn w Polsce nie krępuje się już pokazać, że są obrzezani - co więcej: uważają odsłoniętą żołądź jako powód do dumy i świadectwo podjęcia męskiej decyzji.
3. Bardzo luźny napletek.
Wydawałoby się, że skoro przewężony napletek jest wskazaniem do obrzezania, tak luźny jest niekwestionowaną zaletą. Choć nie powoduje on problemów w życiu seksualnym, nie jest to jednak do końca prawdą. Luźne, długie płaty skóry powodują niekiedy przykre doznania, gdy podczas stosunku miast pozostać ściągnięte wzdłuż członu penisa, nasuwają się na żołądź. Mężczyzna zasadniczo masturbuje się wewnątrz własnego napletka, nie dostarczając partnerce dostatecznych stymulacji.
4. Upośledzenie fizyczne bądź psychiczne.
Mężczyźni poważnie upośledzeni ruchowo mogą mieć problemy z dokładnym myciem okolic genitaliów, z kolei osoby upośledzone umysłowo mogą nie nauczyć się dziennego dbania o higienę. Wiele osób zatem sugeruje, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest poddanie tych osób zabiegowi. Ponieważ diagnoza stwierdzająca występowanie niepełnosprawności pada najczęściej w pierwszych miesiącach życia dziecka, jest to zatem najlepszy czas, aby zdecydować się na obrzezanie. Jeżeli młody chłopiec zostanie umieszczony w ośrodku pomocy, operacja powinna być przeprowadzona odpowiednio wcześniej, aby uchronić go przed niepotrzebnym wstydem.
Obrzezanie jest opcjonalne dla faktorów:
1. Zapobiega rakowi penisa.
Rak penisa dotyka mężczyzn między czterdziestym a siedemdziesiątym rokiem życia i jest raczej rzadką dolegliwością. W samej Anglii umiera na niego każdego roku od osiemdziesięciu do stu mężczyzn. Leczenie polega na całkowitym usunięciu penisa. Mężczyźni, których dotknął, uskarżali się wcześniej na Phimosis i/ lub Balanitis. Mastka jest także jednym z czynników sprzyjających pojawieniu się raka; występuje szczególnie u dzieci, które nie nauczono zsuwania napletka podczas kąpieli bądź w późniejszym wieku, gdy mężczyzna ignoruje aspekty higieniczne. Obrzezanie w pierwszych trzech latach życia chłopca całkowicie eliminuje wystąpienie raka penisa, zmniejsza także prawdopodobieństwo jego wystąpienia, gdy zabieg przeprowadzony jest później. Obrzezanie każdego nowonarodzonego chłopca tylko po to, aby uchronić go przed niezmiernie rzadką chorobą w przyszłości jest kwestią dyskusyjną. Sugeruje się jednak niekiedy, że lepiej jest stracić kawałek skóry w dzieciństwie, aniżeli o wiele więcej w dorosłym życiu.
2. Zapobiega rakowi prostaty.
Gruczoł krokowy (prostata) leży poniżej pęcherza moczowego. Produkuje część płynu ejakulacyjnego wchodzącego w skład spermy. Rak prostaty dotyka najczęściej mężczyzn w podeszłym wieku. W samej Anglii ginie na tą chorobę 3000 osób. Obrzezanie może być czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia raka prostaty, gdyż jest rzadziej odnotowywany u Żydów i Muzułmanów.
3. Higiena.
Wiele mężczyzn uważa, że woda i mydło wystarczą, aby utrzymać intymne miejsca w należytej czystości; twierdzą tym samym, że obrzezanie z przesłanek higienicznych jest nieporozumieniem. Ignorują jednak fakt, że spora ilość chłopców i mężczyzn zaniedbuję tę część codziennej toalety. Rodzice są zobowiązani pokazać dziecku, jak należy zsuwać napletek i myć przestrzenie pod nim, póki nie będzie na tyle duży, aby czynność tą wykonywać samodzielnie. Powodowani strachem jednak, bądź też zakłopotaniem a nawet ignorancją, często zapominają o odpowiednim instruktażu młodego człowieka i zapewnieniu go, jak ważne jest utrzymywanie "tych" części jego ciała w czystości. Obrzezanie ułatwia utrzymanie penisa w należytej czystości i eliminuje konieczność częstego sprawdzania młodego chłopca, co może być dla niego krępujące. Jeżeli chodzi o osoby upośledzone, obrzezanie staje się nie tylko opcją do uzgodnienia, ale mocno zalecanym zabiegiem ułatwiającym utrzymanie właściwej higieny.
4. Wskazania estetyczne.
Duża ilość kobiet twierdzi, że ich synowie wyglądają schludniej i czyściej po obrzezaniu. Mężczyźni natomiast czują się bardziej atrakcyjni i nie określają operacji jako coś okaleczającego. Czysta i sucha żołądź działa może mieć podniecający charakter dla wielu, przy czym odwrotnie zakumulowana pod napletkiem mastka i nieprzyjemny zapach są czynnikami pomniejszającymi zainteresowanie seksualne. Wiele kobiet częściej decyduje się na felatio (miłość francuską), jeżeli jej partner jest obrzezany. Wyraźnie zarysowany kształt wyeksponowanej żołędzi w ciasnej bieliźnie jest dla wielu kobiet bardzo podniecającym bodźcem.
5. Przedłużenie stosunku.
Mężczyzna zazwyczaj osiąga orgazm w połowie drogi, którą musi przebyć kobieta, aby szczytować. Ideałem jest dla kobiety, aby osiągnąć jeden bądź kilka orgazmów, nim mężczyzna dojdzie do wytrysku. Nie jest rzadkością wśród mężczyzn (szczególnie mniej doświadczonych), że mają kłopoty z opóźnieniem własnego orgazmu, aby sprostać potrzebom swojej partnerki. Wiele metod stosuje się (łącznie z obrzezaniem), aby opóźnić wytrysk nasienia. W wyniku obrzezanie żołądź staje się sucha, twardsza i mniej czuła na bodźce. Wielu mężczyzn uważa, że po zabiegu orgazm jest opóźniony lecz bardziej intensywny, a ich partnerki dostrzegają wyraźną różnicę w długości stosunku.
6. Zwiększenie stymulacji podczas stosunku.
W wyniku obrzezania żołądź zwiększa swój obwód, ponieważ nie jes dłużej uciskana przez napletek, a jej korona jest bardziej prominentna. U nieobrzezanego mężczyzny zwinięty do tyłu napletek czyni to miejsce praktycznie niewyczuwalne, natomiast u obrzezanego staje się ono ważną częścią bodźców podczas stosunku. Obrzezany penis przylega zatem bardziej do ścianek pochwy powiększając stymulację i przyjemność dla obojga partnerów.
źródło obrzezanie.pl