Blizna (po obrzezaniu). Jest to blizna powstała w skutek zrośnięcia się skóry penisa z pozostawioną po obrzezaniu częścią wewnętrzną napletka. Sama blizna jest najczęściej mało dostrzegalna, jednakże różnica w kolorach między dwiema warstwami skóry jest przeważnie bardzo widoczna.

Krótkie wędzidełko. Występuje wówczas, gdy wędzidełko penisa jest na tyle krótkie, iż uniemożliwia normalny ruch napletka. Wędzidełko powinno być na tyle długie i elastyczne, aby umożliwić całkowite ściągnięcie napletka z żołędzi. Zbyt krótkie wędzidełko jest często częściowo zrywane podczas aktywności seksualnej. Zabliźnione jest krótsze i mniej elastyczne, co powoduje dalsze jego zrywanie i skracanie. Przypadłość tą najlepiej wyleczyć poprzez obrzezanie z całkowitym usunięciem wędzidełka.

Mastka (smegma). Mazista wydzielina złożona z łoju, złuszczonych komórek nabłonkowych i flory bakteryjnej, gromadząca się u mężczyzn w rowku żołędzi członka, a u kobiet wokół warg mniejszych (pod napletkiem łechtaczki).

Napletek. Ruchomy fałd skórny, po stronie wewnętrznej wyściełany nabłonkiem (tkanka nabłonkowa), pokrywający w całości bądź częściowo żołądź męskiego członka.

Napletek (luźny) O napletku mówimy, że jest zbyt luźny, gdy podczas erekcji nie ściąga się automatycznie z żołędzi, a kiedy penis jest wiotki, jego nadmiar zwisa poza głowę penisa, tworząc brzydko wyglądającą, pofałdowaną skórę. Wielu mężczyzn z tą przypadłością decyduje się na obrzezanie ze względów estetycznych.

Obrzezanie (mężczyzn). Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego napletek jest usunięty częściowo lub całkowicie.

Obrzezanie kobiet. Obrzezanie kobiet oznacza chirurgiczne usunięcie napletka łechtaczki. Jednakże termin też jest w dzisiejszych czasach często mylony z rytualnym zabiegiem przeprowadzanym w Egipcie i innych krajach, podczas którego dochodzi do usunięcia całej łechtaczki i zaszycia warg sromowych, zwanego też obrzezaniem faraońskim. Na tej stronie jednak, ilekroć będzie użyty zwrot obrzezanie kobiet, oznaczać on będzie jedynie usunięcie napletka łechtaczki.

Stulejka (Phimosis). Przewężenie napletka uniemożliwiające zsunięcie go poza żołądź penisa podczas erekcji. Dolegliwość leczona najczęściej przez obrzezanie.

Wędzidełko (frenulum). Jest to bardzo wrażliwy kawałek skóry łączący wewnętrzną część żołędzi z napletkiem, który pomaga wrócić napletkowi na żołądź. Jest najczęściej częściowo lub całkowicie usuwany podczas obrzezania. Kiedy jest zbyt krótki lub ciasny, może sprawiać trudności przy zsuwaniu napletka z żołędzi i powodować dyskomfort w życiu seksualnym.

Wzwód (erekcja). Fazowy i złożony proces wypełniania krwią ciał jamistych prącia, w którym mają znaczenie: neuroprzekaźniki (np. dopamina, oksytocyna), ośrodek erekcji w rdzeniu kręgowym, układ krążenia, mięśniowy, stan zdrowia, bodźce erotyczne, osoba partnera.

Załupek (Paraphimosis). Obkurczenie szyjki żołędzi prącia i podciągnięcie napletka do tego stopnia, że przylega ściśle i zaburza odpływ krwi żylnej. Z powodu opuchlizny nie możliwe jest zsuniecie napletka do jego właściwego położenia okrywającego żołądź. Przy wystąpieniu załupka, niezbędna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna celem przywrócenia cyrkulacji krwi do głowy penisa.

Zapalenie (balanitis). Jest to zapalenie żołędzi (głowy penisa) i napletka lub u kobiety łechtaczki. Zostało udowodnione, że nieobrzezani mężczyźni mają o wiele większy wskaźnik zapadalności na różnego typu zapalenia i zakażenia penisa, a od 5 do 10 procent z nich musi poddać się obrzezaniu z powodu powstałych na skutek tych chorób komplikacji. Właściwa higiena i mycie u nieobrzezanych chłopców może zmniejszyć tę infekcję i powstałe komplikacje, które to często są powodem zbierającej się mastki. Rutynowe obrzezanie kompletnie eliminuje ten problem.

Żołądź (glans). Głowa (inaczej zwana koroną) penisa, utworzona z bardzo wrażliwej tkanki. U mężczyzn nieobrzezanych chroniona napletkiem.

źródło: obrzezanie.pl