Ponieważ temat ten był dla mnie nie do końca jasny, postanowiłem sam go zgłębić i podzielić się efektami.

Wędzidełko - definicja
Wędzidełko (łac. frenulum) – blaszka lub fałd łączący ze sobą dwa elementy i ograniczający ich ruchomość.

Anatomia człowieka wyróżnia szereg wędzidełek w różnych częściach ciała, np. wędzidełko wargi górnej, wędzidełko wargi dolnej, wędzidełko języka, wędzidełko napletka prącia, wędzidełko łechtaczki.

źródło: Wikipedia


Plastyka wędzidełka i usunięcie wędzidełka, poniżej opisuję obydwa. Oczywiście mowa domyślnie o napletkowym wędzidełku penisa.


Plastyka wędzidełka (ang. Frenuloplasty)
Jest to chirurgiczna modyfikacja wędzidełka, kiedy jego obecność zmniejsza zakres ruchu pomiędzy połączonymi tkankami.
źródło: Wikipedia tłum.: prot1

Plastyka wędzidełka penisa (znana również jako uwolnienie wędzidełka).


Nieprawidłowo krótkie, lub czułe wędzidełko penisa może powodować dyskomfort w niektórych rodzajach aktywności seksualnej, lub nawet powodować ból. Może to być powikłaniem obrzezania, lub występować naturalnie. Jeżeli występuje naturalnie, krótkie wędzidełko może ograniczać normalną reakcję napletka podczas erekcji. Celem leczenia jest pozwolenie napletkowi na normalną reakcję. Obrzezanie może rozwiązać ten problem, ale nie jest wskazane wyłącznie do leczenia krótkiego wędzidełka. Jednakże, obrzezanie może również prowadzić do nieprawidłowej czułości wędzidełka.

Procedura zazwyczaj wiąże się z usunięciem wędzidełka, lub nacięciem wędzidełka tak, by było rozciągnięte i wydłużone, a następnie ciasno zszyte. Nacięcie może być uformowane w kształcie litery Z, lub Y, bądź może mieć pojedyncze w poziome. Po zagojeniu, zabieg efektywnie wydłuża wędzidełko pozwalając na normalne funkcjonowanie. W normalnych warunkach nacięcie goi się całkowicie około 4 tygodnie, po których można wznowić normalną aktywność seksualną. Inne metody zabiegu wydłużenia wymagają poziomych szwów na wędzidełku. Jest to na ogół bardziej bolesne, ale goi się szybciej.

Kolejną przyczyną leczenia jest poprawa rzadkich komplikacji krótkiego wędzidełka które mogą być spowodowane bliznami wędzidełka. Te blizny mogą powodować ból i być przyczyną utrudnień seksualnych powodowanych przez pocieranie wędzidełka podczas aktywności seksualnej. Te blizny nie mają wpływu na partnerkę. Skrócenie wędzidełka może być przeprowadzone zarówno pod znieczuleniem okólnym jak i miejscowym.
źródło: Wikipedia tłum.: prot1Wycięcie wędzidełka (ang. Frenectomy)

Wycięcie wędzidełka (frenektomia), jest chirurgicznym usunięciem wędzidełka (...). Jest związane z plastyką wędzidełka (...). Wykonywane najczęściej w dentystyce.
źródło: Wikipedia tłum.: prot1


Podsumowując, plastyka wędzidełka może zawierać: a) przedłużenie wędzidełka, b) wycięcie wędzidełka.
a) przedłużenie wędzidełka może być wykonane metodą bezszwową, lub metodą wykorzystującą szwy.
b) całkowite usunięcie wędzidełka wykonuje się rzadko

Tak wygląda wędzidełko wycięte całkowicie: Tutaj
Tak wygląda wędzidełko przedłużone na obrzezanym penisie w zabiegu plastyki wędzidełka: Tutaj
źródło: Wikipedia